Životopis

Jan Matěj Krnínský.

Narozen roku 1968 v Českých Budějovicích. Občanské jméno Jan Houska. Původním vzděláním a povoláním stavař. V 80. letech rockový muzikant v jihočeských zábavových kapelách a amatérský literát. Po roce 1989 pozvolný odklon od původní profese. Od roku 1990 do roku 1993 kontrabasista swingově trampské kapely Bárka Jirky Baka Sládka.
Od roku 1993 působí v Praze jako redaktor nejprve domácího zpravodajství a posléze krimi oddělení celostátního deníku Expres. Souběžně pracuje na svých literárních pokusech a hraje na baskytaru s dvěma pražskými amatérskými kapelami.V té době vzniká pseudonym. Pražští redakční kolegové mu říkají: „Krnínskej“, ale ujímá se i babiččina přezdívka po pradědovi Matějovi.
V roce 1996 se vrací na jih a nastupuje jako redaktor v českokrumlovské redakci Deníků Bohemia. Hraje na baskytaru ve folk-rockové skupině Rádio. V roce 1998 zakládá v Českém Krumlově kapelu Paraván. Posléze je jmenován reportérem „Strany tři“ a strany krimi. Z toho důvodu přechází do jihočeské redakce v Českých Budějovicích. Nastupuje jako kytarista do profesionální barové kapely. Spoluzakládá jihočeské sdružení básníků Krb, které posléze iniciuje i obnovení Jihočeského klubu obce spisovatelů.
V roce 2000 vydává se svou kapelou Paraván CD „Pouť ve Svatým Jáně“ a svou první knihu, básnickou sbírku „Krumlovské eskapády“. Opouští dráhu novináře.
V roce 2001 nastupuje na dva roky jako šéfredaktor do multimediálního nakladatelství v Českých Budějovicích. Souběžně pokračuje v publikační činnosti v oblasti literatury.V roce 2002 se stává místopředsedou Jihočeského klubu obce spisovatelů a o dva roky později i předsedou. V témže roce obnovuje slavné jihočeské Nakladatelství Růže, které zaniklo koncem šedesátých let a stává se jeho spolumajitelem. Později odkupuje i podíl společníka.
V roce 2006 opouští organizované řady spisovatelů, věnuje se svému nakladatelství, publikuje své rukopisy, textuje písně jiným kapelám a interpretům, oživuje stagnující skupinu Paraván a dává jí dvě nové tváře. Jednu společensky zábavnou, využitelnou pro lidové veselice a jiné příležitosti a druhou koncertní, pohybující se na hranici folk-rocku a chansonu a hrající výhradně vlastní tvorbu.
V roce 2009 zakládá rockovou skupinu Parní Wanna. V obou kapelách je tvůrčím duchem jak v oblasti původního repertoáru, tak filosofie a celkového vyznění.
V současnosti se nadále věnuje svému nakladatelství, zmíněným dvěma kapelám, tvorbě literatury a písňových textů pro řadu skupin a interpretů různých hudebních žánrů.